DENİZİN İNCİLERİ 2022 DÜNYA DENİZCİ KADINLAR GÜNÜNDE YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DENİZİN İNCİLERİ 2022 DÜNYA DENİZCİ KADINLAR GÜNÜNDE YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

D.E.Ü. Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) tarafından 2019 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenmekte olan ve denizcilik sektörünün kadın çalışanlarını bir araya getiren DENİZİN İNCİLERİ Panel & Networking Cocktail etkinliği IMO’nun 18 Mayıs tarihini Dünya Denizci Kadınlar Günü olarak belirlemesi nedeniyle bu yıl ilk kez Mayıs ayında, 17 Mayıs 2022 tarihinde İzmir Tarihi Havagazı Fabrikasında gerçekleştirildi. Etkinliğe D.E.Ü Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci, Kıyı Emniyeti İzmir Bölge Müdürü Pelin Devrim, sponsor firma yetkilileri ve çoğunluğu kadınlardan oluşan 300 kadar sektör temsilcisi katılım sağladı.

DEFMED Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlik, ‘’Denizcilik STK'larında Kadın Sözü’’ paneli ile devam etti. D.E.Ü. Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nil Kula moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, WISTA Türkiye Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nazlı Selek, YoungShip Türkiye Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Av. Sinem Oğiş, KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan Sesel, İzmir Deniz Nakliyecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şükriye Vardar konuşmacı olarak yer aldı. Sonraki oturumda ‘’Deniz Ulaştırma Lojistiğinde Kadın Sözü’’ paneli D.E.Ü. Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Gamze Arabelen’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde  TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitü Müdürü Prof Dr. Burcu Özsoy, MSC Genel Müdür Yardımcısı Sibel Uygun Gider, HAPAG LLOYD Area Inland Steering Supervisor Sevim Eser Şarman sektörün kadın katılımcıları olarak tecrübelerini aktardılar.

Etkinliğin diğer konukları Türkiye’nin en genç kadın ralli şampiyonu Burcu Burkut Erenkul ve milli yüzücü Emine Avcu da sürpriz katılımları ile organizasyona renk kattılar.

KINAY’ın ana sponsorluğunu üstlendiği DENİZİN İNCİLERİ Panel & Networking Cocktail etkinliğinin diğer sponsorları JMS, ROTAMAR, MSC MEDLOG ve TCEEGE oldu.

Etkinlik, Pandemi nedeniyle uzun süredir yüz yüze görüşme fırsatı bulamayan sektörün katılımcılarını bir araya getiren, samimi ve keyifli bir havada geçen kokteyl ile sona erdi.