DEFMED İstanbul’da İftar Yemeği Düzenledi


Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) 16 Mayıs 2019’da Kozyatağı Hilton Otelde iftar yemeği gerçekleştirdi.

Etkinliğe, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tamer Kıran’ın yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Ali Deveci, İMEAK DTO İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, Türk Armatörler Birliği Temsilcileri ile UTİKAD Başkanı Emre Eldener, KOSDER Başkanı Hüseyin Kocabaş ve Türk Klavuz Kaptanlar Derneği, Defamed, Deniz Emniyet Derneği, Türkkapder, Turssa gibi sektörel STK’ların Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile 250’ye yakın mezun katılım sağladı.

Yemekte DEFMED Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar, DEFMED’in 19 Mayıs 1919’un 100. Yılını coşkulu şekilde kutlamak adına gerçekleştirdikleri 16 Mayıs İstanbul İftar Yemeği, 1919 Ağaçlık DEFMED Hatıra Ormanı ve bu yılın anısına DEFMED olarak D.E.Ü. Denizcilik Fakültesine kazandırmayı planladıkları DEFMED Innovasyon Laboratuvarı projesi hakkında bilgiler verdi. Başkan ayrıca okul mezunlarının sektördeki etkin yapısına değindi ve mezunların DEFMED altında oluşturdukları birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuna vurguda bulundu.

Sonrasında mikrofona gelen Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Ali Deveci ise konuşmalarında D.E.Ü. Denizcilik Fakültesinin dünden bugüne gelişimi hakkında bilgi verdi. Deveci ayrıca 19 Mayıs’ın 100. Yılında DEFMED tarafından gerçekleştirilen etkinlikler ile Dernek tarafından Fakülteye kazandırılması planlanan DEFMED Innovasyon Laboratuvarı ile ilgili teşekkürlerine yer verdi.

Yemekte İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da bir konuşma yaptı. Kıran, D.E.Ü. Denizcilik Fakültesinin ilk olarak Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Yüksekokulu olarak kuruluşundan bu yana yetiştirdiği öğrencilerin sektördeki önemli bir açığı giderdiğini kaydetti ve başta Fakülte Kurucu Dekanı Prof. Dr. Güldem Cerit olmak üzere okulda verilen kaliteli eğitime katkısı olan akademisyenlere teşekkürlerde bulundu.

Sn. Tamer Kıran konuşmasında ayrıca İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından geliştirilen Staj ile ilgili yazılımın öneminden bahsetti. Öğrenciler tarafından sisteme gerekli girişlerin yapıldığını belirten Kıran, armatörlerden de söz konusu sisteme veri girişinin yapılmasının sistemin çalışması açısından önemini belirterek destek çağrısında bulundu.

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İstanbul’daki mezunlarını ve denizcilik sektörünü bir araya getiren bu etkinliğin, DEFMED tarafından Bandırma Vapurunun 19 Mayıs 1919’da Samsun’a varmak üzere İstanbul’dan ayrıldığı bu anlamlı tarihte İstanbul’da gerçekleştirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerini tamamladı.

D.E.Ü. Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği tarafından 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında Bandırma Vapurunun İstanbul’dan hareket ettiği 16 Mayıs akşamı Kozyatağı Hilton’da gerçekleştirilen ve keyifli bir havada geçen iftar yemeğine denizcilik sektörünün temsilcileri ile fakülte mezunlarının yoğun katılım gösterdiği görüldü.